A 2021-es Grammy-gála nyertesei
A tavalyi Grammy-gálaesten féltucat trófeát nyerő Billie Eilish/Finneas testvérpár az idei gálán is elvitte az év hangfelvétele fődíjat (Everything I Wanted) és a legjobb filmdalt (No Time To Die), de az év albuma ezúttal Taylor Swifttől a Folklore lett, a legjobb popalbum pedig a Dua Lipa-féle Future Nostalgia. A zongorista-énekesnő Fiona Apple duplán is nyert, ahogy az R&B gitáros-énekesnő H.E.R. is (az I Can’t Breathe lett az év dala), míg Beyoncé idén négy díjat kapott (kettőt a legjobb új előadónak választott rappercsajjal, Megan Thee Stallionnal közösen).

Az év albumáért járó díjat két társszerző-producere, Jack Antonoff és a National-tag Aaron Dessner társaságában átvevő Taylor Swifttel ellentétben Fiona Apple nem ment el a Los Angeles Convention Centerben tartott rendezvényre, ahol negyedszázaddal első nagylemeze után a Fetch The Bolt Cuttersért a legjobb alternatív album és a legjobb rockzenei előadás díját ítélték neki. A rock kategóriákban az Alabama Shakes-frontcsaj Britanny Howardé lett a legjobb dal (Stay High) és a Strokes zenekaré a legjobb album (The New Abnormal), míg a legjobb metál produkcióért a rapper Ice-T vezette Body Count együttest díjazták (Bum-Rush).
A rap kategóriákban a King’s Disease albumért élete első Grammy-díját kapó Nas és a Savage című duettel duplázó Megan Thee Stallion/Beyoncé-páros mellett Anderson .Paak is nyert Lockdown című dalával (best melodic rap performance), míg az R&B-ben a legjobb előadónak választott Beyoncé, a legjobb nagylemez (John Legend: Bigger Love) és a legjobb dal (Robert Glasper, Meshell Ndegeocello & H.E.R.: Better Than I Imagined) mellett a basszista-producer-énekes Thundercat a legjobb progresszív R&B album díját vehette át (It Is What It Is). A pop kategóriákban a legjobb szólóelőadó az angol Harry Styles lett, a legjobb duóprodukció pedig Lady Gaga és Ariana Grande közös Rain On Me-je. Az elektronikus tánczenében mindent a kanadai zeneszerező-producer Kaytranada vitt a Bubba albummal és annak Kali Uchis társaságában felvett 10% című dalával. Az év producere Andrew Watt (Dua Lipa, Miley Cyrus, Ozzy Osbourne, Post Malone stb.) lett, míg Beck a Hyperspace című lemezének hangmérnöki munkájáért nyert díjat, a Wilco-frontember Jeff Tweedy pedig az Ode To Joy album box set kiadásának megtervezéséért.
A country zenében a legjobb nagylemez Miranda Lambert Wildcardja lett, a legjobb dal pedig a Highwomen női szupergrupp (Brandi Carlile, Amanda Shires, Maren Morris, Natalie Hemby) Crowded Table című száma. A roots kategóriákban a 2020 tavaszán elhunyt gitáros-énekes John Prine duplán is nyert I Remember Everything című utolsó dalával, a legjobb reggae albumért a tavaly szintén koronavírusban meghalt Frederick “Toots” Hibbertet és kísérőzenekarát díjazták (Toots And The Maytals: Got To Be Tough), míg dzsessz kategóriákban a néhány hete elhunyt billentyűvirtuóz Chick Corea kapott két posztumusz díjat (best improvised jazz solo, best jazz instrumental album – ez utóbbi a Brian Blade-del és Christian McBride-dal közös Trilogy 2-ért).
A legjobb musical album az Alanis Morissette-féle Jagged Little Pill színpadi adaptációjának felvétele lett. A legjobb filmzene kategóriát a tavaly év eleji mozis díjkiosztókon már taroló izlandi Hildur Guðnadóttir nyerte a Jokerért, a legjobb zenei film a Linda Ronstadt: The Sound Of My Voice lett, legjobb klipnek pedig Beyoncé Brown Skin Girljét választották.
.
mutatóba néhány videó a gálaestről:
Fiona Apple ebben a tegnapi videoüzenetében elmondja, miért nem megy el a Grammy-gálára: