A hosszú élet titka az ősi bölcsesség alkalmazása a modern világban: Jógalégzés
Jógázunk, mert egy hosszú nap után szükségünk van az ellazulásra és a nyugalomra, mert ruganyosak akarunk maradni, mozogni, nyújtani szeretnénk, és a különböző ászanák kihívást jelentenek. A jóga azonban eredetileg nem erről szólt. Sokkal inkább a légzés és az ülés rendszere volt, még ha mára ettől jócskán el is távolodtunk. Pedig az ősi bölcsesség nagyszerűségét ma már tudományos eredmények bizonyítják – ezt mutatja be húsz év kutatómunkájának eredményeként ez az átfogó légzéslexikon, amibe most itt bele is olvashatsz.
Ebben a nem mindennapi, Jógalégzés című kézikönyvben a szerzők, Patrick McKeown és Anastis Tzanis összegyűjtötték a jógalégzéssel kapcsolatos összes tudnivalót. A részletes magyarázatok és illusztrációk segítségével megismerhetjük belőle a légzés tudományos hátterét, mechanikáját és biokémiáját. Nemcsak azt tanulhatjuk meg, hogyan tegyük hatékonyabbá a jógagyakorlásunkat, hanem azt is,
• hogyan fokozhatjuk a légzés segítségével a törzserőnket és a rugalmasságunkat,
• hogyan változtathatjuk meg egyszerű légzéstechnikák segítségével a fiziológiai állapotunkat,
• hogyan lassíthatjuk le nyugtalan elménket, csillapíthatjuk a szorongásunkat vagy akár pánikbetegségünket, és hogyan érhetjük el a nyugodt relaxáció érzését,
• hogyan pörgethetjük fel, illetve csillapíthatjuk le az idegrendszerünket pusztán csak a légzésünk segítségével a teljesítmény, a regeneráció, a szívfrekvencia-variabilitás, valamint az ellenállóképesség fejlesztésére.
A légzés ősi bölcsességét a modern tudományos felfedezésekkel összekötő könyv – kezdőktől a haladókig – minden egészségtudatos ember számára egyaránt nélkülözhetetlen ismereteket tartalmaz.
PATRICK MCKEOWN légzéskutató, nemzetközileg elismert légzésszakértő 2002 óta alkalmazza a légzésedzést a légzés, az alvásminőség, az ellenállóképesség és a koncentráció javítására; ő maga is így küzdötte le asztmáját és alvás közben jelentkező légzésproblémáit. Több mint 20 évnyi tapasztalatát olyan technikák kialakítására fordította, melyekkel ezreknek segített már sportteljesítményük és egészségi állapotuk javításában.
ANASTASIS TZANIS jógaoktató korábban a különleges erőknél is szolgált. Specialitása a stresszkezelés és a légzésedzés, 2012 óta alkalmazza a könyvben szereplő technikákat, és eredményei egyértelműen alátámasztják a hatékonyságukat.
Részlet a könyvből:
A légzéssel kapcsolatos gyakori mítoszok eloszlatása
Sokan úgy hiszik – különösen jógás körökben –, hogy tisztában vannak a légzés alapjaival, azonban számos félreértés figyelhető meg az elméletek között. Sokan hangoztatják például, hogy a szén-dioxid csak hulladék. Azt feltételezzük, hogy a szájlégzés a normális. Úgy hisszük, hogy elég óra közben odafigyelnünk a „hasi légzésre”. Valamint azt is a fejünkbe vésték, hogy ahhoz, hogy több oxigénnel láthassuk el a szervezetünket, több levegőt kell vennünk. A jógaórákon gyakran lehetünk fültanúi, amint az oktató arra bátorítja a tanítványokat, hogy „vegyenek nagy levegőket a hasukba”, vagy hogy „szájon át lélegezzenek ki”.
Talán már tisztában vagy vele, hogy a gyorsabb, erőltetettebb légzés fokozza az agyi aktivitást és elősegíti a szorongás kialakulását – de vajon azt is tudtad, hogy a nagy levegővételek is ugyanezekkel a negatív hatásokkal járnak? Képzeld csak magad elé egy pillanatra a jelenetet: a jógaoktató nagy, mély, hallható levegővételre utasítja a jógázókat, a csoporttagok pedig ezt lelkesen teljesítik is. Fel sem merül bennük, milyen káros hatással lehet ez a légzés a testük működésére.
Amíg nem vagyunk tisztában a légzés számos elemével és funkciójával, valamint a test működéséhez fűződő kapcsolatával, addig nem is tudjuk igazán hatékonyan a hasznunkra fordítani. Nem lehetünk biztosak benne, hogy megfelelő technikával gyakorlunk, és így nem mondhatjuk meg másoknak sem, hogyan lélegezzenek az ászanák közben, illetve úgy alapjában véve az életükben. Sőt, akaratunkon kívül akár még elő is segíthetjük a sérülések, a stressz és a betegségek kialakulását önmagunkban és a tanulóinkban egyaránt.
A légzés összetett és létfontosságú folyamat. Ha a gyakori mítoszok helyett helyes, egyértelmű és többdimenziós perspektívából megértjük a funkcionális légzés lényegét, azzal átformálhatjuk a jógagyakorlásunkat, az egészségünket, és ezáltal az egész életünket.
Íme néhány fontos alapigazság a légzés kapcsán, amelyekkel bővebben is meg fogsz ismerkedni a könyv hátralévő részében:
- A szén-dioxid (CO2) nem hulladék. Számos kulcsfontosságú funkciót lát el a testünkben. Valójában a Bohr-effektus révén ez a gáz teszi lehetővé azt is, hogy a sejtek hozzáférhessenek az oxigénhez, de ezt majd a későbbiekben részletesebben is kifejtjük. A CO2-nak ráadásul gyógyító hatása is van.
- A hasi légzés nem ugyanaz, mint a rekeszlégzés. A hasizmok ugyanis a légzőizmoktól függetlenül is képesek mozogni.
- A lassú légzés nem mindig relaxáló hatású. Ha aránytalanul sok levegőt lélegzel be, vagy arra bátorítod a tanulódat, akinek diszfunkcionális a légzése, hogy a kelleténél jobban lassítsa le a légzését, az stresszreakciót idézhet elő, és akár szorongást vagy pánikrohamot is kiválthat.
- A tartós szájlégzés diszfunkcionális légzés. Elősegíti ugyanis a túllégzést, megkerüli az orr biztosította immunvédelmet, a mellkas felső részébe történő légzést idéz elő, és összefüggésbe hozható a stresszel és a különféle betegségekkel is.
- A kevesebb néha több. Az oxigenizáció fokozásának kulcsát az jelenti, ha könnyebben és lassabban lélegzünk az orrunkon át olyan személyre szabott tempóban, ami kényelmes légszomjat alakít ki.
A könyv célja
Úgy véljük, ez a könyv gyökeresen eltér a jógalégzés témájában írt más művektől. Többdimenziós perspektívából biztosít ugyanis egy tudományos alapokon nyugvó gyakorlati és részletes útmutatást. Ahogy haladunk előre a könyvben, fokozatosan feltárjuk, miként hasznosíthatod a légzéssel kapcsolatos legfrissebb tudományos ismereteket a jógagyakorlásodban, visszatérve a jóga helyes légzésről alkotott eredeti elképzeléseihez. Bemutatjuk továbbá a légzéssel kapcsolatos megközelítésünket, valamint azt is, hogy miként tudod alkalmazni a gyakorlásaid során az Oxygen Advantage® módszert.
Jógaoktatóként illetve gyakorlóként meg fogod ismerni, hogyan érdemes változtatnod a gyakorlásodon azért, hogy a legtöbbet hozhasd ki a légzésedből, a mozgásodból és a mentális elcsendesülésedből.
Ne keresd a könyvet, itt van