A fesztivál rádió.
Egész évben zene.

 

Open Air Rádió

Link interjú Frenkkel

Pritz Péter, fotó: Szűcs Barbara
2020. február 5., 2:36

Tudom, kivagyok címmel hatodik nagylemezét jelenteti meg február 8-án a magyar könnyűzenei élet egyik legegyénibb hangú előadója, Frenk, aki zenekarával még aznap be is mutatja az új album anyagát az A38 hajón. Mivel a lemez címét legalább kétféleképpen lehet értelmezni, (Tudom, hogy ki vagyok; Tudom: kivagyok) ezúttal egy olyan Link interjút készítettünk vele, amiből kiderül, hogy mik voltak eddigi életének legfontosabb zenei mérföldkövei – azért, hogy mi is megtudjuk: ki ő.

Frenk már egészen korán, három évesen mindenkinek azt mondogatta, hogy ő zenész lesz, amit akkor nyilván még megmosolyogtak a nagybácsik és nagynénik, pedig ő már akkor nagyon komolyan vette a dobolást. Hat éves korában kezdett el gitározni, nyolc-kilenc évesen pedig zongorázni. Tizenégyévesen költözött el szülővárosából, Dunaújvárosból Budapestre, mert felvették a Bartók Béla Zeneművészeti gimnáziumba. Ekkoriban csapott bele a rock and rollba első zenekarával, a vicces nevű Jiří Kovalens Emlékbizottsággal, akikkel a 90-es évek elején már Újvárosból Budapestre jártak fel koncertezni, többek között a legendás Tilos az Á-ba. Frenket innentől elnyelte a budapesti éjszakai élet; zenélt ismert blues zenészekkel, aztán az európa kiadós Dénes Józseffel, ismertebb nevén Döncivel, később dobolt a Quimbyben, a Kispál és a Borzban és a Balatonban (mármint a zenekarban). 2000-ben ismerkedett meg Bérczesi Robival, aki beszervezte őt akkor alakuló együttesébe, a Hiperkarmába, mely épp egy nappal Frenk hajós lemezbemutatója előtt, február 7-én ünnepli húsz éves jubileumát a Budapest Arénában. Frenk természetesen fellép (vendégként) a koncerten, ahogy Bérczesi Robi is vendégeskedni fog egykori dobosának A38-as buliján. (A lemezbemutató másik vendége az Akkezdet Phiaiból ismert Saiid lesz.)

Frenk, aki, mint köztudott, mindemellett még a Budapest Bár állandó tagja is, 2006-ban jelentette meg első szóló nagylemezét Szívzörejek címmel, és már akkor örülhettünk annak, hogy egy újabb különleges, unikális, egyedi hangú előadóval bővült a magyar könnyűzenei élet. Frenk bluesból, rockból, rock and rollból, sanzonból, bárzenéből, funkból és egyéb zenei hatásokból „örök hangulatú” slágereket tud írni – legalábbis budapesti füllel hallgatva mindenképp. Frenk olyannyira beépült Budapest szövetébe, és annyira szereti ezt a várost, hogy a már említett és további nagylemezei dalaiból (Nagyvárosi éjszakák, Minden ellen, Magyar pszicho és most a Tudom, kivagyok) simán összeállíthatnánk egy, mondjuk, „Óda Budapesthez” című válogatáslemezt – és lehet, hogy egyszer meg is tesszük.

Frenk új albumának dalai a szombati lemezbemutató után vasárnaptól már hallhatók az Open Air Rádióban is, a koncert előtt, szombaton délután 5 órától pedig Indie Jones című műsorunk Frenk által összeállított különkiadásában meghallgathatjuk kedvenc (tágabban értelmezett) indie dalait. Válogatásában szól majd többek között Iggy Pop, Lou Reed, David Bowie, Laurie Anderson, Nick Cave, PJ Harvey, Tom Waits, Ian Dury, The Clash, The Police, és még a koncert előtt meghallgathatjuk a lemez címadódalát, a Tudom kivagyokat.

Most pedig nézzük, mik/kik voltak rá legnagyobb hatással az elmúlt négy évtizedben.

Kedvenc művészeink, zenészeink, barátaink osztják meg velünk kedvenc zenéiket – Frenk

Mi gyerekkorod meghatározó albuma vagy dala?

Beatles: Abbey Road

Tinédzserkorod meghatározó albuma vagy dala?

Red Hot Chili Peppers: Blood Sugar Sex Magik

Húszas éveid meghatározó albuma vagy dala?

David Bowie: Earthling

Harmincas éveid meghatározó albuma vagy dala?

Rufus Wainwright: Going to a Town

Negyvenes éveid meghatározó albuma vagy dala eddig?

Arnold Schönberg: Verklarte Nacht

Facebook-esemény

Fotó: Szűcs Barbara / barbaraszucs.photography

Pólódizájn: Juhász Aliz / Undressme

Szerző: Pritz Péter, fotó: Szűcs Barbara