Tanya Tagaq: Aorta – az eszkimó torokénekesnő új dala és klipje
A kanadai eszkimó torokénekesnő Tanya Tagaq a nagyvilág elé Björk 2001-es turnéján és 2004-es Medúlla albumán lépett – ez utóbbiról egy közös szerzeményt átvitt 2005-ben Sinaa címmel megjelent első saját lemezére is. Az Auk/Blood című másodikat 2008-ban már Mike Patton cégénél és közreműködésével készítette, az Animism című tavalyi harmadikkal pedig a legjobb kanadai albumnak járó Polaris Music Prize-t is elnyerte, és a Juno-díjak („a kanadai Grammy”) idei gálájáról is elhozott egy trófeát. Legújabb dalának klipjét egy norvég képzőművész mauzóleum-múzeumában forgatta.

Az 1975-ben eszkimó (politikailag korrekten: inuit) anyától és fehér apától született Tagaq a démonikus hangzású torokénekléshez illően megszállott előadásmódjáról híres, miközben harcos amazonként küzd a gonosz ellen (környezetszennyezés, fracking, klímaváltozás, bennszülött nőket ért sérelmek stb.) vagy áll ki épp – természeti nép gyermekeként – a fókavadászat vagy a szőrmeviselés joga mellett (akiknek nem tetszik, ha épp egy véres halott állat mellett akarja lefényképezni csecsemőjét, azok kapják be a faszt!).
A Tungijuq (Amit megeszünk) című díjnyertes kisfilmjében emberből állattá változó, illetve vadászként a nyers zsákmányból is jóízűen falatozó Tanya Tagaq pár hónapja egy véresen társadalom- és civilizációkritikus videót mutatott be Uja című dalához (mely még tavalyi Animism sikeralbumán szerepelt), de Aorta című friss szerzeményének klipje már egy templombelsőben játszódik: a vizionárius festőként, szobrászként és templomi festett üvegablakok mestereként elhíresült Emanuel Vigeland (1875–1948) oslói múzeumában, mely egyben a norvég művész saját maga által megalkotott mauzóleuma is, a hamvai ott nyugszanak.
Az ablaktalan óriási terem falain Vigeland freskói az életet ábrázolják a fogantatástól a halálig, és a helyiség akusztikája is elképesztő – nem véletlen, hogy a zenészek is különösen kedvelik. A Sunn O))) amerikai drone metal zenekar például épp itt fotózta aktuális poszterét, és most itt forgatott klipet Tanya Tagaq is, akinek 2002-es első látogatása óta nagy inspirációt jelent saját művészetéhez ez a tér.
az Aorta című friss dal videója:
az Uja klipje áprilisból:
az Uja élő előadása az Umingmak című számmal együtt a Polaris Music Prize 2014-es gáláján:
a 2014-es Animism album beharangozó videójához is felhasznált Tungijuq című 2009-es kanadai rövidfilm Tanya Tagaq főszereplésével:
Tanya bemutatja, hogyan működik a torokéneklés:
kisfilm az Animism album születéséről:
a Caribou (Rénszarvas) című Pixies-dal feldolgozása, szintén a tavalyi albumról:
.
az amerikai Kronos Quartet és Tanya Tagaq közös kompozíciója, a Nunavut 2007-ből:
.
a 2004-es The Pleasure Is All Mine című Björk-dal, melyben a beatbox-rapper Rahzel és Mike Patton mellett – 2:32-től – Tagaq is feltűnik:
a szintén Björk 2004-es Medúlla albumán hallható Ancestors című közös szerzemény, mely Tagaq bemutatkozó lemezére is átkerült:
a második Tagaq-lemez Mike Patton közreműködésével készült Fire – Ikuma című dala: