Wire: Wire – új album a veterán angol posztpunk zenekartól
Mintha csak St. Vincent kedvében akarnának járni: a hetvenes-nyolcvanas évtizedforduló angol posztpunk experimentalista színteréről a gitáros-énekesnő mindhárom kedvenc zenekara előállt az idei év elején egy-egy új albummal! A leedsi Gang Of Four neves vendégénekesekkel felvett anyaga (What Happens Next) és a bristoli The Pop Group 35 év után elkészült visszatérő albuma (Citizen Zombie) után most a londoni Wire is új lemezt ad ki – és rögtön közös fellépésre hívja St. Vincentet!

Az amerikai dalszerző-énekesnő a Gang Of Four-vezér Andy Gillt tartja kedvenc gitárosának, koncertjein gyakorta feldolgozza a She Is Beyond Good And Evil című The Pop Group-klasszikust és most a Wire-tagokkal együtt is játszhatja egyik leghíresebb dalukat, a Drillt. A gitáros-énekes Colin Newman és zenésztársai London és Brighton mellett már évek óta egy-egy amerikai városban is megrendezik DRILL fesztiváljukat, idén éppen Chicagóban kurátorkodnak június 11. és 13. között, és a középső napra a Jon Spencer Blues Explosion és a White Lung mellé St. Vincentet is meghívták, és vele közösen fogják előadni a címadó szám maratoni változatát.
A Wire a karrierje kezdetén még a feszes fél-egy-másfél perces minimalista art-punk dalaival híresült el (a Pink Flag című 1977-es első lemezén 35 percben 21 szám szerepelt), és óriási hatással volt a következő évtizedek előadóira a hardcore punktól és a Cure-tól kezdve egészen a 2000-es évekbeli posztpunk revival olyan zenekaraiig, mint a Franz Ferdinand vagy Bloc Party (az illusztris példák közé tartozik, ahogy az R.E.M. is feldolgozta az említett Pink Flag albumról való Strange-et, a csajvezetésű britpop Elastica meg befutása mindkét 1994-es slágerét korai Wire-motívumokból lopta, amiért aztán pereskednie és utólag fizetnie kellett).
A nyolcvanas évek hajnalán szétesett Wire az évtized második felében az artisztikus mechanikusságot a tánczenei kísérletezés felé is elvitte (a dobgépek egy időre a dobost kiszorították), majd a kilencvenes években tartott újabb szünet után az ezredfordulón ismét eredeti kvartettfelállásában indult újra. Azóta eltelt másfél évtized során a gitáros Bruce Gilbert lelépett a frontember Newman, a karcos szövegeket író basszista-vokalista Graham Lewis és a dobos Graham Grey mellől (egy idei trióként funkcionáltak), míg egy generációval fiatalabb turnégitárosuk, Matthew Simms – a hetvenes-nyolcvanas évek fordulójáról maradt ötletekre épülő 2013-as Change Becomes Us albumon való közreműködése után – csak most a 2015-ös lemezen lehetett először teljes jogú tag a dalszerzés terén is.
A címnélküliségével is új fejezetet jelölő (amúgy a szokásosnál is fülbemászóbb) Wire album, mely Nagy-Britaniában április 13-án, Amerikában 21-én kerül piacra, itt az alábbi NPR-lejátszón már megjelenés előtt végighallgatható:
FRISSÍTÉS: a lemez az alábbi YouTube-lejátszón dalonként is hallgatható!
1. “Blogging”
2. “Shifting”
3. “Burning Bridges”
4. “In Manchester”
5. “High”
6. “Sleep-Walking”
7. “Joust & Jostle”
8. “Swallow”
9. “Split Your Ends”
10. “Octopus”
11. “Harpooned”
.
a Drill című 1986-os Wire-dal:
egy teljes 1979-es koncert a végén egy interjúval:
0:48 another the letter
1:55 the 15th
4:33 practice makes perfect
7:26 two people in a room
9:25 i feel mysterious today
11:10 being sucked in again
13:56 once is enough
16:43 blessed state
19:44 a question of degree
22:29 single k.o.
24:55 mercy
30:39 40 versions
34:40 former airline
35:50 a touching display
42:05 french film (blurred)
44:43 men 2nd
46:16 map ref etc.
49:58 heartbeat
54:38 pink flag
.
szórakoztató ráadásként itt összehasonlítható a Wire 1977-es Pink Flag albumán szereplő Three Girl Rhumba . . .
. . . és a belőle lopott Connection című 1994-es Elastica-sláger:
a 1978-as Chairs Missing albumról való I’m The Fly . . .
. . . és az Elastica másik 1994-es Top 20 kislemezdala, a Line Up: